KOT PO ZABIEGU cz.1

Nasz mały drapieżnik miał zabieg sanacji zębów.
Jak się nim zająć w czasie rekonwalescencji, co powinno nas zaniepokoić, kiedy koniecznie powinniśmy się udać do lekarza weterynarii ?
Na te parę mega istotnych pytań postaramy się odpowiedzieć.
Jeśli odbierzemy już naszego pacjenta z kliniki weterynaryjnej to najważniejsze aby po powrocie czuł się w miarę możliwości komfortowo.
Musimy mu znaleźć cieplutkie, ciemne, spokojne miejsce i zadbać aby wszystkie potrzebne mu rzeczy były w miarę blisko ( kuweta, miseczki z wodą i jedzeniem – najlepiej mokrym dobrej jakości). To bardzo istotne bo nasz pupil miał zabieg w znieczuleniu ogólnym i po wybudzeniu może jeszcze mieć problem z koordynacją i utrzymaniem równowagi.
I zaczynamy baczną obserwację gdyż nasz kot z racji tego , że jest drapieżnikiem nie pokaże nam, że cierpi.
Po pierwsze kontrolujemy czy nie doszło do spadku bądź utraty apetytu, czy pije wodę i czy korzysta z kuwety. Zwracamy uwagę również na to czy kotek przypadkiem nie wymiotuje i czy stolec nie jest zbyt luźny.
Po drugie jego zachowanie – jeśli unika kontaktu, przybiera pozycję bólową ( podkulone łapki) to również jest dla nas informacja aby z kotkiem udać się do weterynarza gdyż nasze zwierzę po zabiegu zostało zabezpieczone przeciwbólowo, przeciwzapalnie i ma antybiotyk więc takie sygnały mogą świadczyć o jakimś powikłaniu aczkolwiek niekoniecznie zatem najlepiej jeśli to lekarz zobaczy naszego mruczka.
Pamiętajcie również żeby porozpieszczać w tym czasie małego pacjenta – to znacznie ułatwi mu powrót do zdrowia