Nasz kot miał amputowaną łapkę.
Jeśli nasz kotek doznał mocnego urazu łapki bądź właśnie tam wykryto u niego chorobę nowotworową może się zdarzyć , że najlepszym zaleceniem lekarza weterynarii będzie amputacja kończyny. Dla kotka to nie koniec świata ponieważ one dosyć szybko przystosowują się do niepełnosprawności.
Jak się nim zająć w czasie rekonwalescencji, co powinno nas zaniepokoić, kiedy koniecznie powinniśmy się udać do lekarza weterynarii ?
Higiena rany pooperacyjnej : w żadnym wypadku nie stosujemy wody utlenionej lub szarego mydła, weterynarz dokładnie nam powie co kupić w aptece lub nawet będzie dostępne to w jego gabinecie.
Nasze „ludzkie” sposoby na ranę mogą podrażnić i przez to wydłużyć okres gojenia.
Aby zapobiec wylizywaniu rany może zostać zastosowany kołnierz ochronny i to się na pewno nie spodoba naszemu kotu ale jest to także sposób na skrócenie czasu powrotu do zdrowia.
Rana powinna być sucha ( ewentualnie z niewielkim wypływem krwi lub surowicy) i nie odbiegać temperaturą od reszty ciała. Może także pojawić się obrzęk, który powinien zniknąć po paru dniach.
Jeśli zaobserwujemy, że z rany wydobywa się ropny wyciek, operowane miejsce jest gorące i tkliwe a nasz kot staje się apatyczny to sygnał aby jak najszybciej udać się do weterynarza.
Jak dbać o trójłapka ?
Kot będzie się uczył przystosować do nowej sytuacji, a czas przyzwyczajenia się do nowych warunków będzie zależał od wieku, wykazywanej wcześniej aktywności oraz wagi jak również tego czy to była przednia czy tylnia łapka.
Jedno jest pewne, z naszym wsparciem da radę .